Učenici trećeg razreda OŠ Ante Kovačića u Zagrebu s učiteljicom Ljiljanom Kahlina u jutarnjim satima 15. travnja ugostili su predstavnice Hrvatskih voda i Hrvoja, koji im je prepričao svoju avanturu u spašavanju barice od onečišćenja predstavljenu u slikovnici „Voda izvor života – Zaštita voda“.
Uoči uskršnjih blagdana, dvadesetak razigranih i veselih mališana trećeg razreda znatiželjno je promatralo Hrvoja na platnu, pitajući se kakva je to kornjača. Ubrzo su doznali da se radi o najugorženijoj kornjači u Hrvatskoj – riječnoj kornjači, koja živi samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u nekoliko lokvica i kanala, a čiji opstanak ovisi i o čovjeku. Zapitali su predavače zašto su Hrvatske vode izabrale za maskotu baš kornjaču i ubrzo doznali da postoje valjani razlozi, poput dugovječnosti kornjača, načinu života u vodi i na kopnu, širokoj rasprostranjenosti kornjača na Zemlji i potrebi za čistom vodom. Bio je to dobar uvod u priču o očuvanju i zaštiti voda, u kojoj je Hrvoje sa svojim prijateljima doživio pravu avanturu u spašavanju barice od iznenadnog onečišćenja.
Zahvaljujući Hrvoju i družini, nadležne službe su brzo zaustavile širenje onečišćenja i pročistili onečišćene vode. Bila je to snažna poruka učenicima, kako je važno u sličnim situacijama brzo djelovati pozivom na 112, ali i preventivnim aktivnostima spriječiti onečišćenja i čuvati vode. Brojne ruke bile su u zraku u želji da ispričaju svoju priču ili pruže odgovore na pitanja predavača, a njihovo znanje i zaključci uvjerili su nas kako razumiju vodni ciklus i važnost voda za čovjeka i sva druga bića na planetu. Kroz slikovnicu i raspravu, naučili su zašto moraju piti oko osam čaša vode, koliko vode ima u tijelu čovjeka, a koliko na Zemlji, gdje se nalazi pročišćivač otpadnih voda u Zagrebu i koliko dnevno čovjek potroši pitke vode, a koliko otpadne. Impresivne su to bile brojke oko kojih su se zamislili, shvaćajući kako i sami svaki dan stvaraju otpadne vode u domaćinstvu i školi.
Stečeno znanje ponovili su kroz igru s lutkicom Hrvoja, kojega su mnogi željeli staviti na ruku i barem na tren gledati svijet očima kornjače. Bilo je zabavno utvrditi znanje u žustrom natjecanju i „borbi“ kako bi dali točne odgovore, čime je postignut cilj radionice – podizanje svijesti o očuvanju voda kroz zabavni sadržaj. Osmjehe i veseli žamor izazvale su darovane slikovnice s ostalim promidžbenim materijalom, koje su učenici odmah pregledavali i otvarali. Njihovo zadovoljstvo zabilježeno je fotoaparatom i zajedničkom fotografijom, a mnogi su zatražili i posebnu fotografiju s Hrvojem, za uspomenu na druženje.
Poruka učenika i učiteljice predavačima i Hrvoju sa željom za ponovnim dolaskom i upoznavanjem s otpadnim vodama uz posjetu UPOV-u Zagreb, zabilježena je na popis zahtjeva za druženjem u sljedećoj školskoj godini. Potvrda je to dobro obavljenog zadatka – edukacije mladih i poticanje njihovog interesa za očuvanje voda.
Izvor: HRVATSKE VODE