Osnovna škola Ante Kovačića smještena je u gradskom naselju Špansko u zapadnom dijelu Zagreba, između Zagrebačke avenije na jugu, naselja Oranice na istoku, naselja Malešnica na sjeveru te Jankomira na Zapadu.

Prvi nastavni dan (škola se tada zvala Osnovna škola Špansko-sjever) bio je 14.09.1984. godine. Na Dan škole 1987. godine službeno je proslavljeno imenovanje škole koja je nazvana po poznatom hrvatskom književniku Anti Kovačiću.

Prva ravnateljica škole (od 1984. do 1989. godine) bila je Ljerka Draganić. Od 1989. do 1991. godine ravnatelj je bio Ivan Jelić, a od 1991. do 2015. Jozo Hrga. Od 1.veljače 2015., nakon gotovo 28 godina rada u nastavi geografije u našoj školi, imenovan sam ravnateljem. U svom radnom vijeku imao sam čast i zadovoljstvo raditi u mandatima svih triju svojih prethodnika kojima se ovom prilikom neizmjerno zahvaljujem!

Školska godina 1984./85. počela je radom u 33 odjeljenja, s 1033 učenika. Školsku godinu 1990./91. završili smo s radom u 65 odjeljenja, s preko 1900 učenika. Nakon izgradnje Osnovne škole Malešnica 1991. godine više od trećine učenika i djelatnika preseljeno je u novu školu. Osnovna škola Ante Kovačića te godine ima 1215 učenika i 37 odjela. U rujnu 2006. godine otvoren je dograđeni dio škole sa šest učionica. Danas škola ima 785 učenika u 34 razredna odjela, 82 djelatnika (od toga 62 člana nastavnog osoblja). Školska je zgrada i nakon 31 godine lijepa, očuvana i redovito održavana te kao takva upečatljiva u naselju.

U razdoblju Domovinskog rata (1991.–1995.) škola je široka srca i s posebnom empatijom otvorila vrata brojnim učenicima prognanicima iz ratom pogođenih područja Republike Hrvatske. Dopunskom nastavom koja se odvijala subotom, a s ciljem lakšeg svladavanja gradiva i pružanja psihološke pomoći, bilo je obuhvaćeno i do 300 učenika, velikim dijelom djece našega grada heroja Vukovara. Za svesrdnu i nesebičnu pomoć koju je Osnovna škola Ante Kovačića pružala učenicima prognanicima i svima potrebitima širom Lijepe Naše i susjedne Bosne i Hercegovine, škola je primila brojna priznanja i zahvalnice, ali i brojna pisma zahvale učenika povratnika i njihovih roditelja.

Ponosni smo na suradnju s brojnim osnovnim školama: u Dragaliću, Trstu, Mostaru, Tokiju i Hirošimi, a posebno s radošću ističemo aktivnu suradnju s Hrvatskom osnovnom školom i gimnazijom u Budimpešti koja traje već 20 godina.

Škola smo čiji učenici već godinama bilježe vrhunske rezultate na županijskim i državnim natjecanjima iz svih predmeta. Posebno se ponosimo državnim prvacima iz hrvatskog jezika (četiri puta državni prvaci), matematike (dva puta), engleskog jezika, kemije i fizike. Brojne uspjehe i glavne nagrade naši učenici postižu na LiDraNu – smotri literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva, a literarni radovi naših učenika redovito osvajaju prve nagrade Hrvatske turističke zajednice. Također se ponosimo rezultatima koje naši učenici ostvaruju na gradskoj, državnoj i međunarodnoj razini u glazbi i športu (dva smo puta državni ekipni prvaci u šahu). Domaćini smo županijskog Natjecanja iz biologije, a posljednjih deset godina županijskog Natjecanja iz informatike.

S našim učenicima i roditeljima organizirali smo brojne kulturne priredbe i dobrotvorne akcije. S velikim zadovoljstvom ističem već tradicionalni Božićni koncert u crkvi uznesenja Blažene Djevice Marije u Stenjevcu i humanitarnu akciju Veliko proljetno čišćenje. Novac prikupljen tom dobrotvornom akcijom donirali smo za gradnju kuhinje u Mkavu u Malaviju (Afrika) 2014. godine. Ove, 2015. godine, prikupljenim novcem kupit ćemo instrumente za školski tamburaški orkestar, a dio novca donirati osnovnoj školi u Gunji.

Nadam se da ćemo uskoro realizirati dogradnju školskog prostora i izgradnju športske dvorane (za koju postoji projektna i građevinska dokumentacija) te rad u jednoj smjeni kako bi se omogućilo optimalno ostvarivanje odgojno-obrazovnih ciljeva različitim oblicima nastavnih, izvannastavnih i slobodnih aktivnosti, dopunske i dodatne nastave. Na taj ćemo način stvoriti još poticajnije školsko ozračje za život i rad naših učenika i njihovih učitelja.

Škola smo u kojoj rade ne samo dobri učitelji, već prije svega dobri ljudi, dragi prijatelji i kolege. Naša su zajednička druženja prelijepa: korisna, zabavna, nezaboravna. Ona nas još više zbližavaju, pomažu razvoju naše međusobne komunikacije i utječu na stvaranje kvalitetnih odnosa unutar školskog kolektiva. Svjesni smo činjenice da je učitelj najvažniji čimbenik kvalitete odgoja, obrazovanja i školskog ozračja u kojemu učenici žive, uče i primaju nove spoznaje. Cilj našeg odgoja i obrazovanja jest da učenici razvijaju svoje talente i ostvaruju stvaralačke potencijale. Naša im škola to omogućuje, a na to nas obvezuje i njezin moto:

Znanje i dobrota - domovini ljepota!

Božidar Nevžala, ravnatelj

12. tjedan  (20.11. - 24.11.)

RASPORED B

ČETVRTI, ŠESTI I OSMI RAZREDI UJUTRO

TREĆI, PETI I SEDMI RAZREDI POPODNE

3. kolo 25.11.2017.

Kovačić MINIS

OŠ ANTE KOVAČIĆA

KOTARNICA 17

10090 ZAGREB

skola@os-akovacica-zg.skole.hr

« Studeni 2017 »

Ispis statistike od 1. 1. 2017.

Razno