Događanja

Poznata književnica Melita Rundek 16. svibnja 2024.posjetila je prvi put našu školu. Tom prilikom su je upoznali i s njom se družili učenici šestih razreda. Za lektiru su već čitali njezin roman Psima ulaz zabranjen, a sada ih je književnica upoznala s još nekim svojim knjigama i ukratko im ispričala o čemu govore. A govore o školskim i drugim brigama učenika, odrastanju uz internet, raznim iskušenjima i izazovima, obiteljskim i prijateljskim odnosima, ovisnostima i zlostavljanju. Na uzbudljiv i duhovit način spisateljica je djeci objasnila važnost čitanja ističući da ima puno zanimljivih knjiga koje vrijedi pročitati. Autorica je do sada napisala 36 knjiga, od koji je najviše onih za mlade. Uz to što radi kao bibliotekar u jednoj od Knjižnica grada Zagreba, često posjećuje škole i druge knjižnice gdje se druži s djecom i mladima. Hvala gospođo Melita i dođite nam opet!

U četvrtak, 18.4.2024. učenici drugih razreda imali su u našoj knjižnici književni susret s književnicom Marijanom Križanović. Književnica nam je predstavila neke od svojih slikovnica: Pijanist Mago Drago, Školske brige pčele Jele, Čarobni kalendar, U kazalištu. Sve nas je oduševila dinamičnom izvedbom pjesama uz puno pokreta, glume i lijepih lutaka. Učenici su od početka do kraja zainteresirano pratili i sudjelovali u kreiranju predstave. Pjesme su većinom šaljive i zabavne, ali i poučne tako da smo se podsjetili nekih pravila bontona i naučili neke nove pojmove. Inače, djeca rado čitaju slikovnice Marijane Križanović. U školskoj knjižnici mogu posuditi  sljedeće knjige ove književnice: Ovca koja je bila svoja, Panda Vanda na Sljemenu, Panda Vanda na Jadranu, Školske brige pčele Jele, Moj tata, Lastin novi dom, Kuna Bruna kod liječnika i Čarobni kalendar.

PRESELJENJE ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Nakon dovršenja novog dijela škole, u studenom 2023., školska knjižnica je preseljena u novi, veći prostor - bivšu učionicu engleskog jezika. Tom prigodom kupljeni su novi ormari i police za knjige. Knjižnica sada ima i čitaonicu, gdje učenici mogu čitati, pisati zadaću, učiti. Povremeno se u knjižnici održava dodatna i dopunska nastava i neke izvannastavne aktivnosti. Prostor knjižnice sada omogućava održavanje nastave za cijeli razred, pa će tako učenici nižih razreda imati i sat u školskoj knjižnici, gdje će se upoznati s vrstama građe, korištenjem referentne zbirke i drugih knjiga. Fond knjižnice trenutno broji 7056 knjiga (1560 naslova) i stalno se obogaćuje.. Budući da prostor za korisnike zauzima veći dio knjižnice,dio fonda smješten je u kabinetu uz učionicu - knjižnicu.

KNJIŽEVNI  SUSRET

Učenci drugih razreda imali su 19.2.2023. u našoj školi književni susret s književnicom Željkom Horvat Vukelja. Književnica je na zabavan i zanimljiv način prikazala nekoliko igrokaza u čemu su joj i učenici pomagali. Svi su učenici pozorno slušali i aktivno sudjelovali odgovarajući na pitanja, pjevanjem i pokretima. Druženje je proteklo u vedroj atmosferi s puno smijeha i ostat će nam u lijepom sjećanju.

Ministarstvo kulture i medija proglasilo je 2021. godinu Godinom čitanja. To je jedna od mjera Akcijskog plana Nacionalne strategije poticanja čitanja, koju je Vlada Republike Hrvatske usvojila 2017. godine s ciljem razvoja kulture čitanja. U svrhu promocije knjige i čitanja, tijekom ove godine provodit će se aktivnosti (međunarodna konferencija o čitanju, nagrade mladih za književnost, proglašenje „ambasadora čitanja“, „mala noćna čitanja“ i dr.) koje će doprinijeti afirmaciji čitanja. Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije kulturnih događanja, jedna od kulturnih djelatnosti koja u ovoj situaciji zaslužuje više pozornosti i vremena svakako je čitanje.

U skladu s epidemiološkim mjerama, u našoj školi će se provoditi aktivnosti za poticanje čitanja.

Od ove godine učenici mogu odjednom posuditi dvije knjige, od kojih je jedna lektira, na rok od 15 dana s mogućnošću jednog produljenja.

Zašto je važno čitati knjige? (https://www.skolskiportal.hr/sadržaj/jucer-danas-sutra/zasto-je-vazno-citati-knjige/

PRVI POSJET ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Tijekom veljače i ožujka, u dogovoru s učiteljicama, učenici prvih i drugih razreda posjetili su školsku knjižnicu. Naučili su što se smije raditi u knjižnici, gdje stoje knjige koje smiju posuđivati za van, a koje mogu koristiti samo u knjižnici. Dogovorili smo se kako će čuvati knjige da se ne oštete i zaprljaju. Primjerom smo demonstrirali kako se posuđuju i vraćaju knjige. Na kraju posjeta svi su učenici dobili članske iskaznice.

« Srpanj 2024 »