Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Mladen Ćurić, Martina Curać, Kristina Biočić, 20. 11. 2023.

"Iz krvi i bola niknut će cvijeće i nikada narod zaboravit neće - Vukovar"

Riječi su to pjesme "Stoji grad" Hrvoja Hegedušića koji je svojedobno rekao: "Stoji grad i stajao je i dalje i kada je bio pao, nije on pao nikad, on je bio razoren, zaposjednut, ali je ostao. I danas stoji i stajat će"

Danas smo odali počast svim žrtvama Domovinskog rata te žrtvama Vukovara i Škabrnje.

Na sutrašnji dan, 18.11. 1991. godine slomljena je herojska obrana grada Vukovara te je počinjen stravičan zločin nad stanovnicima Vukovara i Škabrnje, sela u zadarskom zaleđu.

Bitka za Vukovar, najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata, započela je 25. kolovoza 1991. godine napadom Jugoslavenske narodne armije i srpskih paravojnih snaga na grad Vukovar, a završila je 18. studenog 1991. godine padom grada Vukovara. U bitci je sudjelovalo 1800 branitelja. U borbama u gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja u masovnim ratnim zločinima. Poginulo je oko 1000 civila, a ranjeno je više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja. Vukovar su etnički očistili, a neki od zločinaca, nažalost, za zločine nisu odgovarali.

U nadljudskoj i herojskoj obrani Vukovara istaknuli su se svi hrvatski branitelji i stanovnici Grada, a posebnim herojstvom, znanjem i srčanošću ističu se Blago Zadro, jedan od najvećih heroja Domovinskog rata, Ivan Anđelić, Marko Babić, Jean - Michel Nicolier, Francuz koji je dobrovoljno došao braniti Vukovar, Andrija Alčić, Ivica Poljak Sokol, Mile Dedaković, Branko Borković, Vesna Bosanac, ravnateljica vukovarske bolnice, Siniša Glavašević, novinar i ratni izvjestitelj.

Svatko tko je sudjelovao u obrani Vukovara je heroj, kao što je i Vukovar - grad heroj.

Žrtvu Vukovara i Škabrnje, sve heroje Domovinskog rata - poginule i nestale branitelje i civile ne smijemo zaboraviti da se ovakav strašan zločin nikada ne bi ponovio.

"Branili su zemlju i rame uz rame

ko ratnici svjetla stali protiv tame

zato zora sviće, zato dan se budi

hvala im na svemu, slobodni smo ljudi"